
В ерата на компютърните технологии проблемът със зависимостта на децата от електронните устройства става по-голям от всякога. Децата свикват бързо с играта на телефоните и електронните устройства, но това оказва своето влияние върху тяхното развитие. Електронните устройства използвани от децата още от ранна детска възраст, влияят върху развитието на детската личност, като забавят речевото и езиковото развитие, оказват влияе върху когнитивните процеси, ограничава се общо моторното развитие, недостатъчна комуникация, социализация и ред други затруднения.
Комуникативните умения се формират още в детска възраст и се развиват през целият живот на човека. Възрастта от 0 до 3 години е много важна за развитието на зрението, формирането на говорния апарат и обогатяването на речниковия запас на децата. Особено важно е децата под 3 години да говорят колкото се може повече с родителите и връстниците си, а не със смартфона на родителите си.
Американската академия по педиатрия заявява, че:
- децата на възраст 0-3 години изобщо не трябва да бъдат излагани на електронни устройства. Гледането на екрани в кърмаческа и ранна детска възраст повишава риска от изоставане в развитието на детето, наблюдават се проблеми в комуникацията, както и в някои когнитивни функции.
- от 3 до 5 години те трябва да използват електронни устройства не повече от един час на ден. Родителите трябва да обсъждат предаванията, които се гледат и да помагат на детето да разбира и да прилага видяното.
- от 6 до 18 години – два часа на ден.
На децата на 6 и повече години трябва да бъде разяснено за ползите и вредите от прекомерното използване на екрани. Родителите трябва да се убедят, че времето прекарано пред компютъра не е за сметка на сън, учене или физическа активност. Времето, прекарано пред електронното устройство заедно дете и родител, може да бъде полезно за развитието на детето, ако те обсъждат наблюдаваното съдържание помежду си.
След направени проучвания на екип от специалисти работещи в областта за детското развитие констатира следните резултати:
- Колкото повече време децата в предучилищна възраст прекарват сами пред екраните, толкова по-лоши са техните лексикални умения, както и тяхното общо езиково развитие.
- Най-големи проблеми се установяват при едногодишните с достъп до електронни устройства четири или повече часа на ден.
- До достигането на две годишна възраст децата гледащи по-често екрани имат проблеми с моторните функции, както и с комуникативните умения.
Излагането на синя светлина, каквото се получава при редовната употреба на електронни устройства, може да доведе до множество сериозни нарушения, като най-силно се проявяват в очите – излагането на синя светлина може да увреди клетките на ретината и да предразположи към заболявания като дегенерация на макулата. Синята светлина може да има отрицателни последствия и върху сънния режим.
Децата са много по-податливи на вредното влияние на ултравиолетовите лъчи и облъчванията, поради което използването на мобилен телефон не бива да се насърчава, а напротив – да се ограничава.
В доклад на Световната здравна организация е посочено, че :
- използването на мобилен телефон повече от 60 минути дневно увеличава риска от тумор на слуховия нерв, ларинкса или слюнчените жлези;
- Мобилните устройства правят децата по-агресивни;
- Според учените независимо от това, че облъчването е в малки дози, то е постоянно и се трупа в меките тъкани, повишавайки температурата им. Има сериозни доказателства, че вредните лъчения от мобилните телефони предизвикват по-голяма агресия, особено при децата;
- Използването на интернет устройства късно вечер вреди на съня. Много по-сериозно се отразява това на определена група от децата, които трудно контролират поведението си. Важно е да се уточни, че става въпрос за редовното отпускане на екранно време на детето, а не за единичните случаи, като например да гледа любим филм;
- Установено е, че сънят на емоционално нестабилните деца е 40 минути по-кратък. При техните връстници, които нямат проблем с владеенето на емоциите, или около 35% от участниците, не са открити промени в съня;
- Обяснението на учените е, че тези деца трудно успяват да откъснат вниманието си от онова, което до този момент са гледали, за да се успокоят и да заспят.
Използването на електронни устройства може да бъде и преимущество за развиващите се деца, като те могат да извлекат ползи от социалните мрежи, както и развлечението от множество налични в интернет форми на медия за деца. Но се препоръчва ограничаване на времето, в което детето може да използва електронно устройство, особено в ранна детска възраст.
С призив към родителите да не търсят начини как да помогнат на детето си в регулирането на емоциите, а по-скоро да преосмислят екранното време, с което те разполагат и да създадат график за използването на мобилни устройства, така че да му осигурят по-дълъг и качествен нощен сън.
Статистиката твърди следното:
- Съвременните деца прекарват средно няколко пъти повече време пред екрана, достигащо до 6–7 часа на ден.
- Позволява се на малките деца да използват мобилни устройства всеки ден от двегодишна възраст.
- Децата на 7-8 годишна възраст вече имат постоянен достъп до интернет.
- Мобилните устройства значително увеличиха достъпността на съвременните технологии за малки деца.
Педиатри и учени настояват за забрана на използването на мобилни електронни устройства от деца под 12 години, поради следните причини: Зависимост, Вредни лъчения, Въздействие върху развитието на мозъка,
Забавяне в развитието, Затлъстяване, Проблеми със съня, Психологични разстройства, Агресивност, Дигитална деменция, Дистанция от реалността.
Използването на електронните устройства оказва своето влияние върху детското развитие в различни аспекти:
- Стимулиране на мозъка: Мозъкът на детето трикратно увеличава размерите си от раждането до навършване на двегодишна възраст и продължава да расте до 21 години. Развитието на мозъка в младостта се определя от дразнителите на обкръжаващата среда или от тяхното отсъствие. Стимулирането на мозъка с прекаленото въздействие на електронни устройства, интернет или телевизия, както показват изследвания, е свързано с когнитивно забавяне, повишена импулсивност и понижена способност към саморегулация.
- Изоставане в развитието: Статичното прекарване на време следва след себе си недостиг на движение и може да доведе до изоставане във физическото и умствено развитие на детето. Подвижността подобрява вниманието и способността към изучаване на нова информация. Учените твърдят, че използването на електронна техника вреди на развитието на децата и отрицателно влияе върху обучението им.
- Затлъстяване: Телевизията и компютърните игри са пример за нехранителни навици, които са пряко свързани с епидемията от излишните килограми. Сред децата, които се забавляват с портативни устройства в леглото, затлъстяването се среща 30% по-често. Сред децата с наднормено тегло в 30% от случаите е диагностициран диабет, а като добавка към това, лицата, страдащи от затлъстяване, са по-податливи към ранен инсулт и сърдечен пристъп, като сериозно се съкращава продължителността им на живот.
- Проблеми със съня: Редица изследвания показват, че 60% от родителите не контролират колко често техните деца играят и използват електронни устройства, а ¾ от семействата разрешават на децата си да носят електрониката със себе си в леглото.
5.Светлината от екраните на телефоните, таблетите и лаптопите пречи на съня, което довежда до съкращаване времето за почивка и недоспиване. Учените приравняват недостатъчния сън с недояждането: и едното и другото изтощават организма, а съответно отрицателно влияят и върху цялостната работоспособност.
- Психологически проблеми: Изследвания правят ясен паралел между видео игрите, интернет, телевизията и тяхното негативно влияние върху психиката на подрастващите. Така манията за игри става причина за неудовлетвореност в живота, увеличена тревожност и усилване на депресията. Световната мрежа на свой ред довежда до затвореност и развитие на фобии. Този списък с психически проблеми може да бъде допълнен и с биполярно разстройство, психоза, поведенчески отклонения, аутизъм и разстройство с привързаността, тоест нарушение на тесния емоционален контакт с родителите.
- Агресия: Жестокостта по телевизията и в компютърните игри намира своето отражение и в реалния живот. Внимателно погледнете честото физическо и сексуално насилие в съвременните онлайн игри, филми и телевизионни програми. Така детето получава готова схема на поведение, която може да реализира в обкръжаващата го действителност.
- Цифрова деменция: Научните наблюдения доказват, че увлечението към телевизията във възраст от една до три години довежда до проблеми с концентрацията на вниманието към седмата година от живота. Децата, които не могат да се съсредоточат, губят възможността да разберат или запомнят каквото и да било. Постоянният поток от бърза и лесно достъпна информация довежда до изменения в мозъка, а след това до деменция – понижаването на познавателната дейност със загуба на по-рано усвоените знания, практически навици и затруднения или невъзможност към придобиването на нови.
- Зависимост: Колкото повече родителите посещават социалните мрежи и пощата си, играят или стоят пред компютъра и гледат сериали, толкова повече те се отдалечават от децата си. Недостигът на внимание от възрастните често се компенсира именно с електронните и цифрови технологии. В отделни случаи детето става зависимо от портативните устройства, интернет и телевизията. Всъщност, твърди се, че всяко единадесето дете на възраст от 8 до 18 години е „цифров наркоман”.
- Вредно излъчване: През 2011 година Световната организация по здравеопазване и Международната агенция по изучаване на рака класифицират радиоизлъчването от мобилните телефони и други безжични устройства като потенциален канцероген, определен в група 2В „възможно канцерогенни за човека” фактори. Следва да отчетем, че децата са по-чувствителни към различните негативни въздействия, тъй като техният мозък и имунна система все още се развиват. Затова, казват учените, не трябва да приравняваме рисковете за млад и вече формиран организъм.
И така, какво трябва да направят родителите? Може би, просто да отнемат електронните игри, телефоните и гледането дълго време на телевизор от детето и да му забранят да влиза онлайн?
Необходимо е да ограничите времето, което детето ви прекарва пред екрана. Електронните устройства са необходима част от съвременния живот, но всичко трябва да бъде според възрастта и времето пред устройствата. Трябва да оставите детето си да се научи да използва смартфон, но не твърде рано. Не трябва да слагате телефон в ръцете на едногодишно дете, само за да отвлечете вниманието му. Сегашното време на технологиите и интернет отнема много време от детето за неща, които изобщо не го развиват: социални мрежи, безкрайни анимационни филми и игри.
Във всяко семейство трябва да се определи време без екрани – например за семейни игри, игри с образователен характер, разходки, развлечения, спорт, време за почивки и др. Децата трябва да се насърчават да общуват, да споделят, да се подпомага развитието на когнитивни процеси още в ранна детска възраст и разширяване на речниковия запас. И не на последно място родителите трябва да бъдат пример за подражание, защото децата копират еталоните на възрастните.
Педиатрите съветват да се разработят ясни правила за използване на електронните устройства.
Изготвил: Мария Петрова
Ресурсен учител/ Логопед
ДГ № 5 “Мечо Пух” Стара Загора